UV – tooted

Ultravioleetne alus

UV-tooted põhinevad erinevatel sideainetel koos nn. fotoinitsiaatoriga. Kui pealispinda mõjutatakse UV-kiirtega, kogub fotoinitsiaator energiat ja põhjustab lühikese aja jooksul polümeriseerumise. Energiakadu on väike ja protsess ise ei nõua samuti olulisi kulusid.

UV-tooted sisaldavad väga väikeses koguses lahustit. Pritsimisel või nn. ekraanmeetodil pealekandmisel on oht, et pealispind kaetatakse tootega liigsel määral. Sel juhul soovitatakse valida vees lahustuv toode või niisugune, mis sisaldab väikeses koguses lahustit. Eriti tuleks seda teha poorse pealispinna puhul.

Lattu viimine võib toimuda kohe pärast hangumist, riskita, et tooted ladustamisel kleepuvad võiksid olla. UV-toodete hulka kuuluvad pahtlid, läbipaistvad lakid ja värvid. Rohkelt pigmenti sisaldavate toodete arv on piiratud, kuna UV-kiirgus ei pääse paksust pigmendikihist läbi. Et hangumine toimub kohe pärast kiirgamist, pole vaja aparaati tihti puhastada.

Akrülaatselt loodud UV-produkti juhuslik sattumine nahale võib põhjustada naha ärritust. Seepärast tuleb eriti hoolikalt jälgida tööhügieeni.

On olemas ka akrülaadivabal alusel loodud UV-tooted. Sellised hanguvad osaliselt kõrgendatud temperatuuri juures ilma UV-kiirguseta. Allergiavõimalus on sellisel juhul väga väike.

UV-toodete eripäraks on kiire hangumisprotsess ja vastupidav pealispind. Samuti on nad säästlikud.

Becry (UL, UM): akrülaatide baasil UV-tooted.

Hangumine elektroonkiire mõjul

Tooted, mis hanguvad elektroonkiire energia mõjul sekundi kümnendiku osa jooksul, ei sisalda lahusteid ja neid võib pealispinnale kanda paksu kihina igas värvitoonis, mattvärvidest läikivateni.

Protsessi tulemusena saadakse täidetud (kaetud), sile ja vastupidav pealispind nagu laminaat. Tänu suurele tootmiskiirusele (30-80 m/m) ja võimalusele ilma igasuguse riskita tooted otsekohe lattu viia, on see meetod suure tööstusliku tootmise puhul asendamatu.

Beckrobeam: lakid ja värvid, mis hanguvad elektroonkiirguse energia mõjul.