Lahusti baasil värvid ja lakid

Nende toodete omadused sõltuvad põhiliselt nende koostisse kuuluvate sideainete tüübist. Selleks, et vältida kahjulikke mõjusid keskkonnale, kasutame vähem kahjulikke lahusteid nagu näiteks eetrid ja piiritused, mitte aga aromaatseid süsivesikuid.

Ühekomponentsed tooted

Suurepäraste omadustega pinnale kandmiseks, pika säilivusajaga ja kiiresti kuivavad, eriti kõrgendatud temperatuuril. Baseeruvad alküüdidel, tselluloossetel eetritel, vinüülidel ja eri sideainete kombinatsioonidel. Võivad sisaldada ka kõvendit, mis pealispinnale kandmisel aktiveerub.

Natura (NM): lakid, mis annavad pealispinnale loomuliku (naturaalse) väljanägemise.

Futura (NM): lakid, mis muudavad pealispinna vastupidavaks. Koostisosaks võib olla kõvendi.

Entre (NG): eri läike ja tooniga värvid. Koostises võib olla kõvendi.

Kahekomponentsed tooted

Kuivamise või hangumise jaoks vajavad nn. kõvendajat või katalüsaatorit. Säilivad hästi kuni kõvendaja lisamiseni, pärast lisamist on kasutusaeg piiratud. Suurepärased pinnale kandmise ja kuivatamise omadused. Valmis pealispinnad on vastupidavad keemilisele ja mehhaanilisele mõjutamisele. Neid on kerge pealt laki või värviga katta.

Suurima tooterühma moodustavad happelisel, alküüdide või aminovaikude alusel loodud tooted.

Hangumisprotsessi jooksul ja kohe pärast selle lõppemist eraldub pealispinnalt väike kogus formaldehüüdi, mis võib põhjustada allergiat.

Aastatepikkuse tööga nende produktide väljatöötamisel on saavutatud see, et tooted, olles säilitanud oma keemilised omadused, sisaldavad ainult nn. “pehmeid lahusteid”, mis keskkonda väljaviimisel jäävad allapoole EL poolt kehtestatud norme.

Happe kõvendiga tooted on ökonoomsed. Nad kuivavad kiiresti, pealispind jääb siledaks ja tasaseks.

Care (DH 397, DM 307, DM 308): happelisel alusel lakid jä värvid, minimaalse formaldehüüdisisaldusega.

Furni (TM): kõvendiga lakid ja värvid isotsüanaadi alusel, on väga vastupidavad keemilistele mõjutustele.